Co je to štěstí?

17. listopad 2009 | 17.36 |


"Každý chce být šťasten. Aby toho dosáhl, musí především vědět, co vlastně štěstí je."

J. J. Rousseau


Štěstí je abstraktní podstatné jméno středního rodu, které skloňujeme podle vzoru stavení. Jednoduché vysvětlení, ale nejsem si zcela jistá, jestli měl Rousseau právě tohle na mysli. Určitě nám chtěl hlavičky zamotat trošku více, ale jak odpovědět na otázku co je to štěstí?

Měla bych se chytnout slůvka abstraktní. Abstraktní pojem nemůžeme popsat objektivně, protože vnímání abstrakce je individuální, tedy i štěstí. A jak vnímám štěstí já?

Rozdělila bych štěstí na dva "druhy". Jeden druh používáme v situacích, kdy nemůžeme nijak ovlivnit výsledek, je v rukou "vyšší moci". Když budeme mít štěstí, vyhrajeme v loterii. Tohle ale podle mě není štěstí, tohle je vzhledem k pravděpodobnosti pozitivního výsledku náhoda, velká náhoda.

Daleko příjemnější je štěstí jako stav mysli, které se odráží v nás, v našem životě. Takový ten dobrý pocit, že všechno je tak, jak má být. Nikde nic nepřebývá, nikde nic nechybí. Mnoho lidí na tento pocit čeká celý život. Spojují si ho s nějakým zlomem – zbohatnutím, uzdravením se, ... Na sklonku života si však uvědomí, že jim ten pocit proklouzl mezi prsty. Tak dlouho na něj čekali, až si nevšimli, jak prošel kolem a volal na ně.

Nejsem si úplně jistá, jestli jsem "vzhled" štěstí dostatečně popsala. Štěstí prostě mezi námi je, ať už ho poznáme nebo ne. Jen ho každý hledá jinde. Já věřím na velké náhody a hledám dobrý pocit. Vám přeji hodně štěstí při hledání štěstí!

Zpět na hlavní stranu blogu

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře